¨

Skříň s posuvnými, nebo křídlovými dveřmi?

26.8.2021

Při výběru nové šatní skříně do ložnice, šatny či dětského pokoje je třeba zohlednit několik parametrů: velikost, vnitřní uspořádání, materiál, design a způsob otevírání. Ať už si necháte vytvořit řešení na míru, nebo vybíráte ze široké nabídky hotových produktů, volte provedení, které bude nejlépe odpovídat vašim potřebám.

Nejsou dveře jako dveře

Šatní skříně se většinou prodávají ve variantě s posuvnými nebo křídlovými dveřmi. Posuvné dveře jsou tvořeny do pojezdů zasazenými deskami, křídlové dveře jsou připevněny panty. Tato dvě provedení se neliší jen esteticky, každé z nich se hodí pro jiný účel.

Křídlové dveře se vrací do módy

I když ve většině moderních českých šaten najdete skříně s posuvnými dveřmi, pantová varianta je klasikou, která nestárne, naopak se vrací na výsluní. Jaké jsou její výhody? Zejména vysoká životnost a více vnitřního prostoru. Vyberte si kvalitní panty a materiál a nová skříň bude sloužit ještě vašim dětem.

I když by se mohlo zdát, že co do vnitřního prostoru jsou na tom skříně s posuvnými i křídlovými dveřmi v podstatě stejně, pravdou je, že u křídlové varianty potřebujeme menší prostor pro hloubku skříně. Proč? Panty bývají usazené v hloubce cca 2 centimetry, posuvy uberou celých 10 centimetrů. Výsledný rozdíl je, že hloubka skříně s posuvnými dveřmi musí být větší pro zachování minimálních 50 cm pro ramínka, která budete chtít do skříně zavěsit, a současně pro zachování bezproblémového chodu dveří.

Dalším nepopíratelným pozitivem skříní s křídlovými dveřmi je možnost úplně je otevřít a mít tak na dosah veškerý jejich obsah najednou. Na vnitřní stranu dveří je možné připevnit háčky na kabelky nebo držáky na pásky či šátky. Navíc si u křídlových dveří můžete vybírat z celé řady úchytek v různých stylech.

A nevýhody? Především vyšší prostorová náročnost. Před skříní s křídlovými dveřmi by mělo být alespoň tolik místa, aby šla pohodlně otevřít, ideální je ale takový prostor, na kterém můžete obejít i otevřenou skříň. Rizikem je také možnost převážení méně stabilních skříní. To hrozí zejména v případě, kdy se dítě plnou vahou pověsí za úchytku. Tomu ale lze předejít bezpečným ukotvením skříně do zdi, které by mělo být samozřejmostí i u ostatního vysokého nábytku.

Posuvné skříně řeší problém s nedostatkem prostoru

Nemáte-li doma dostatek prostoru, volba je jasná – budete potřebovat skříně s posuvnými dveřmi (např. naši skříň FLEXI, o které jsme vám psali v minulém článku), které nevyžadují tolik místa jako varianta s pantovými dveřmi. Kromě prostorové nenáročnosti navíc posuvné dveře působí modernějším dojmem. Ten může podpořit i volba materiálu: kromě tradičního laminátu lze použít i sklo nebo zrcadlo, které navíc opticky zvětší místnost.

Samozřejmostí by mělo být kvalitní kovaní s tlumením a dotahem, které zaručí tichý chod a snadné otvírání. Ačkoliv u posuvných dveří nelze otevřít celou skříň zároveň, má to i jednu výhodu: čím méně je skříň otevřená, tím méně se do ní práší.

Finanční stránka? Srovnatelná

Při volbě dveří šatních skříní se zamyslete nad místem, kde bude umístěn váš šatník, a nad celkovou plochou místnosti. Vzhledem k tomu, že obě varianty jsou přibližně stejně cenově náročné, vyberte si variantu, která se lépe hodí pro vaše účely.

Pokud hledáte poctivou českou výrobu, vynikající kvalitu a rozumnou cenu, obraťte se na nás – jsme tradiční rodinná firma z Jižní Moravy a s výrobou nábytku máme bohaté zkušenosti. Prohlédněte si naši nabídku skříní ať už s posuvnými či křídlovými dveřmi a vyberte si přesně takovou, jaká je vašemu srdci nejblíže.

picture

Autorka článku

Lenka Kulková Mikulíková

Marketing a velkoobchodní spolupráce

obchod@nabytek-mikulik.cz

Mob.: +420 773 626 908

Zútulněte si svůj domov kvalitním nábytkem od českého výrobce. Každý kousek je detailně opracován a vznikl v dílně jihomoravské rodinné firmy s dlouholetou tradicí. U nás seženete nábytek do ložnice, do haly i do kuchyně.

Vyberte si nábytek z naší akční nabídky

Prohlédněte si leták naší nové akce -20% na vybrané výrobky ve všech dekorech! Leták je platný 03/24 - 6/24

Prohlédnout akce